Session

Session Agenda

2017

AGENDA 01-22-17  AGENDA 02-19-17 AGENDA 03-19-17 AGENDA 04-23-17 AGENDA 05-21-17  AGENDA 06-25-17  AGENDA 08-27-17          AGENDA 09-17-17   AGENDA 10-15-17 AGENDA 11-19-17

2018

Session Minutes

2017

2017ANNUALCONGREGATIONAL CalledCong 04-23-17 CalledCong 09-24-17  CalledCong 11-12-17

Called01-29-17 Called03-26-17 Called 04-16-17 Called 05-21-17  Called 09-10-17  Called 10-01-17  Called 11-12-17  Called 11-19-17

Stated01-22-17 Stated02-19-17 Stated03-19-17 Stated 04-23-17  Stated 05-21-17  Stated 06-25-17  Stated 08-27-17  Stated 09-17-17  Stated 10-15-17

2018

2018 Officers

FPC Ministry Teams 2018

ELDER MINISTRY ASSIGNMENTS                                                                           

 

Class of 2018                                           Class of 2019                                                     Class of 2020

Ables, Robert (Administration)             Adams, Catherine (Membership)                  Basnight, Shelley (Membership)

Jackson, Jeri (Worship)                          Britt, Clay (Mission)                                         Cutler, Carol (Education)

Boyd, Douglas (Membership)               Davenport, Jessica (Mission)                           Fraley, Todd (Administration)

DelVecchio, Sue (Worship)                    Farrior, Bill (Administration)                          Joyner, Gail (Membership)

Kean, Linda (Mission)                            Jackson, Sandy (Education)                             Lee, Jason (Mission)

Lyle, Allen (Administration)                 Lehman, Bill (Membership)                             Morrow, Suzanne (Administration)

O’Rear, Will (Youth)                               Mallison, Frances (Worship)                            Pabst, Mary Jon (Mission)

Phillips, Mark (Mission)                        Muller, Dorothy (Administration)                   Steele, Greg (Education)

Spears, Ray (Education)                        Randall, Kathleen (Worship)                            West, Pete (Worship)

Swaggerty, Elizabeth (Education)        Webb, David (Education)                                 Worden, Jim (Worship)

Wynne, Jackie (Membership)               Dilday, Kayce (Youth)

 

MINISTRIES                                                   

Administration                                       Education                                                           Membership

Ables, Rob (Co Chair)                            Cutler, Carol                                                       Adams, Catherine (Co Chair)

Farrior, Bill                                               Jackson, Sandy                                                 Basnight, Shelley

Fraley, Todd                                             Spears, Ray (Co Chair)                                    Boyd, Doug

Lyle, Allen                                                 Steele, Greg                                                        Joyner, Gail

Morrow, Suzanne                                    Swaggerty, Elizabeth (Co Chair)                    Lehman, Bill (Co Chair)

Muller, Dorothy (Co Chair)                   Webb, David                                                      Wynne, Jackie

Staff, Pastor                                             Staff, Kathleen Williams, Brian Dilday         Staff, Amanda Hines

 

Mission                                                     Worship                                                              Youth

Britt, Clay                                                 DelVecchio, Sue (Co Chair)                             Dilday, Kayce

Davenport, Jessica                                 Jackson, Jeri                                                       O’Rear, Will

Kean, Linda (Co Chair)                          Mallison, Frances

Lee, Jason                                                 West, Pete

Pabst, Mary Jon                                       Worden, Jim

Phillips, Mark (Co Chair)                       Randall, Kathleen  (Co Chair)

Staff, Amanda Hines                               Staff, Karrie Rushing, Brad Collier

Trustees                                                             

Class of 2018                                           Class of 2019                                                     Class of 2020

Dan Mayo                                                Betty Williams                                                   Debra Mizelle

 


Sermon Links

LIVE STREAM (Sundays, 10 am

Our Address

First Presbyterian Church
1400 South Elm Street
Greenville, NC 27858
(252) 758-1901